خانه / دسته‌بندی نشده / چگونه با دوست داشتن خودمان، به ادامه و تحکیم روند روابط مان کمک کنیم؟

چگونه با دوست داشتن خودمان، به ادامه و تحکیم روند روابط مان کمک کنیم؟

معمولا در رابطه‌ها برای آنکه طرف مقابل تحقیر نشود دیگری نهایت سعی خود را می‌کند تا آنچه وی انتظار دارد،  باشد و آنچه از او خواسته‌شده است را انجام بدهد، این روند مدتی ادامه دارد و تا آنجا پیش می رود که دیگر می بیند بیش از این نمی‌تواند ادامه دهد و تصویری را که از طرف مقابل از وی برای خود ترسیم کرده را تکمیل کند بیش از این نمی‌تواند نقشی را که وی برایش تعیین کرده ادامه دهد و سپس ناراحتی و بعدها خشم به دنبال خود خواهد داشت.

اگر گفته شود که با ورود یک شخص به زندگی یک فرد ، وی ‌احساس کامل بودن می‌کند دیدگاه درست و تعبیر مناسبی نیست، مقصود از برقراری رابطه این نیست که کس دیگری فرد را کامل کند بلکه فرد باید کسی را داشته باشد که با او بتواند کمالش را تقسیم کند. این معمای همه رابطه‌ای انسانی است.

ما فکر می‌کنیم برای آنکه به‌طور کامل گوهر الهی‌مان را تجربه کنیم نیاز به شخص ثالثی داریم و بدون او احساس هیچ بودن می‌کنیم. قریب به‌اتفاق اکثر افراد وارد رابطه‌هایی در زندگی خود می‌شوند که با هر باری از انتظارات و با قلبی آکنده از امید و روحیه شاد و مشتاق هستند و بعد از گذران زندگی در سنین بالا از همه آرزوها و رویاها دست می کشند و با کمترین توقع و انتظار و شاید بدون هیچ‌گونه توجهی به زندگی خود ادامه می‌دهند. معمولاً به‌غلط تفهیم شده است که بالاترین رؤیا،  مهم‌ترین طرز فکر و بالاترین امید، همواره در ارتباط با عزیزترین شخص در زندگی بوده است که در ارتباط با گوهر الهی خود شخص است.

معمولاً در تمام عمر افراد این انتظار هست که شخص مقابل تا چه حد مطابق خواست‌ها و عقاید وی عمل می‌کند و او چقدر با خواست‌ها و آرمان‌های شخص مقابل مطابقت دارد، درحالی‌که اصل این است که فرد چقدر مطابق ایده‌ها و انتظارات خود برتر در زندگی خودش است.

باید اجازه دهیم در رابطه‌ها هر کس نگران خودش باشد. این خود چه هست، چه می‌کند، چه دارد، چه می‌خواهد،  چه می‌طلبد و چه می‌دهد، در حال جستجو و خلق و تجربه چه چیزی است؟ در این صورت است که رابطه‌ها به‌گونه‌ای درخور تحسین، مقاصد خود را برآورده می‌سازد و همین‌طور مقاصد آن‌هایی که در این رابطه شرکت دارند.

اجازه دهیم در رابطه‌ها هر دو نگران دیگری نباشد بلکه فقط نگران خودش باشد این آموزش‌ها قدری عجیب به نظر می‌رسد چون همیشه به ما گفته‌شده که بهترین شکل رابطه این است که فرد صرفاً نگران آن دیگری باشد ولی به شما می‌گویم که تمرکز ما بر روی دیگری مدام به دیگری فکر کردن، چیزی است که موجب شکست در رابطه‌ها می‌شود. دوست‌داشتنی‌ترین شخص کسی است که روی خود برترش تمرکز می‌کند. نکته اساسی و حائز اهمیت این است که اگر خوب دقت کنی می‌بینی اگر تو خودت را دوست نداشته باشی نمی‌توانی دیگری را دوست بداری. بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می‌شوند که عشق به خود را از طریق عشق به دیگری جستجو می‌کنند البته آن‌ها متوجه نیستند که این کار را انجام می‌دهند. تلاش آن‌ها آگاهانه نیست چون این روند، روند ذهنی است که در سطوح عمیقتراتفاق می‌افتد. فکر می‌کنیم که اگر من دیگران را دوست بدارم آن‌ها هم مرا دوست خواهند داشت در آن صورت انسانی دوست‌داشتنی خواهم بود و می‌توانم خودم را دوست داشته باشم و جای تعجب در اینجاست که بسیاری از مردم از خود تنفر دارند چون احساس می‌کنند در دنیا کسی آن‌ها را دوست ندارد این‌یک نوع بیماری است و زمانی اتفاق می‌افتد که افراد واقعاً عشق زده هستند چون واقعیت این است که سایر مردم واقع آن‌ها را دوست دارند ولی این مهم نیست. صرف‌نظر از اینکه مردم چگونه محبت خود را به آن‌ها ابراز کنند باز برای آن‌ها کافی نیست.

طرف مقابل مرتب با خود در کندوکاو است که چگونه ممکن است  او را دوست داشته باشی و بنابراین جنجالی به پا میکند تا تو ثابت کنی آن را دوست داری برای انجام این کار ممکن است از تو بخواهد که رفتار خود را تغییر دهی.

اگرهم  قبول و باور داشته باشند که تو آن‌ها را دوست داری فورا نگران  می‌شود که این علاقه و دوستی تا کی ادامه پیدا خواهد کرد، بنابراین برای آن‌که محبت تو را از دست ندهد شروع به تغییر دادن رفتار خود می‌کنند.

به‌این‌ترتیب دو نفر به‌جای آنکه در رابطه خود را پیدا کنند، خود را گم می‌کنند و این از دست دادن خود در رابطه‌ها آن چیزی است که اغلب رابطه را تلخ و ناگوار می‌سازد.

درباره‌ی heSystem

همچنین ببینید

داستان موفقیت شرکت لگو، تلاش بی وقفه و نامید نشدن! (انیمشن فارسی)

خیلی از ما هدف های بزرگی داریم . هدف هایی که برای رسیدن به آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *