خانه / خویشتن شناسی / معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت اول

معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت اول

در نوشته زیر به مهمترین سوالات و معیارهای اساسی در انتخاب رشته یک دانش آموز کنکوری بدون در نظر گرفتن مسائل فنی و رتبه ای پاسخ داده شده است تا بتواند رشته تحصیلی فوق العاده و بی نظیری برای  خود انتخاب کند. تحقیقات نشان داده است که رعایت نکردن موارد زیر در انتخاب ها و بخصوص انتخاب رشته، تاثیر رشته انتخابی در طول زندگی بعد از کنکور را به طرز معناداری عوض کرده و در افت شور و شوق زندگی و حتی زمینه های مالی، عاطفی، و ادامه تحصیل تاثیر داشته و نهایتا در رشد و بلوغ اجتماعی فرد به شدت موثر بوده است.Image result for ‫انتخاب رشته تحصیلی‬‎

در شرایط فعلی که تعداد داوطلبان از میزان پذیرش رشته ها، بیشتر و رقابتی به شیوه نا صحیح به نام کنکور، (که تبدیل به کسب و کاری برای افزایش میزان رقابت دانش آموزان و نیز افزایش بار مالی والدین شده) انتخاب رشته مسئله‌ی گریز ناپذیر برای دانش آموزان کنکوری بوده و عدم رعایت اصول فنی در موارد زیادی باعث شده تا وی در حالی که استحقاق رسیدن به رشته مورد نظر را داشته ولی از پذیرش آن بازمانده و هزینه های مادی و معنوی قابل توجهی را متحمل کرده است.

بنابراین توجه به مسائل فنی از قبیل رتبه، رشته، دانشگاه، شهرمحل تحصیل، ضرایب دروس، و نحوه اولویت بندی رشته ها و بسیاری مسائل دیگر حائز اهمیت می باشد؛ با این حال دیده شده است که بسیاری از دانشجویان بعد از قبولی در رشته مورد نظرشان که با تلاش و صرف هزینه های زیاد و وقت بسیار طولانی بدست آمده، با معضلاتی مواجه می شوند که شیرینی قبولی را تلخ، و اهداف ترسیم شده در مسیر تحصیل و بعد از آن را کم تاثیر می کند. از جمله این معضلات، بروز بی علاقه گی به رشته مورد تحصیل، بعد از چند ترم و عدم انگیزه برای ادامه آن، یا بروز بی علاقه و بی انگیزگی به رشته و دانشگاه خود، بعد از صحبت با چند دوست و غریبه و فهمیدن سختی ها یا معایب و مضرات رشته قبول شده، که متاسفانه در مواردی هم، منجر به ترک تحصیل، تغییر رشته، یا ادامه تحصیل به صورت ناچاری و بدون علاقه کرده و در نهایت بکار نبردن رشته در شغل و ادامه تحصیل بعد از فراغت بوده است.  همچنین بسیار اتفاق افتاده که شخص بعد از قبولی و ادامه تحصیل با شور و اشتیاق، بعد از فراغت از تحصیل کار مرتبط با رشته خود را انتخاب نمی کند و در مواردی متعددی با کوچکترین پیشنهاد کاری بی ربط، حاضر به نادیده گرفتن رشته و تحصیلات و تمامی زحمات خود می شود. مواردی از این قبیل و به ثمر نرسیدن زحمات تحصیل در یک رشته و به خصوص بعد از فراغت از تحصیل، از پدیده های رایج جامعه ما می باشد و دیده می شود که اکثر افراد در کاری غیر از رشته تحصیلی و تخصص کسب کرده خود مشغول به کار هستند و این پدیده باعث هزینه های مستقیم و غیر مستقیم هنگفتی به جامعه و کشور می شود که در نهایت خود فرد و وابستگان و سایر افراد جامعه متحمل هدر رفتن هزینه ها می شوند و خود فرد نیز بطور مستقیم ضرر های مادی و زمانی و جسمی و روانی بسیار زیادی را متحمل می شود به طوری که هم اکنون میتوان از این معضل به عنوان یکی از معیارهای پیشرفت نکردن کشورمان نام برد.Related image

یکی از دلایل این پدیده عدم آشنایی دانش آموزان با علایق درونی و استعدادها و توانایی های خود قبل از انتخاب رشته می باشد و مشاهده شده است که اکثر این انتخاب ها به واسطه ایجاد علایق کاذب یا غیر واقعی بر اساس معیارهای بیرونی همچون تبلیغات، پولساز بودن، پرستیژ اجتماعی، توصیه اطرافیان و به خصوص پدر و مادر، و مواردی از این قبیل صورت می گیرد که در موارد متعددی با توجه به عدم تباین و تطابق این موارد با علایق و توانایی های درونی دانش‌آموز، منجر به بروز مشکلات ذکر شده می شود. همچنین اعمال فشارهای اجتماعی و خانوادگی نیز نوعی تعهد نانوشته ای بر دانش آموز برای قبولی صددرصد در دانشگاه، فارغ از هرنوع علاقه و گزینشی، تنها به دلیل فرونشاندن انتظارات خانواده و اجتماع می شود که مساله را دوچندان می‌کند و در موارد متعددی دانش آموز، خود بصورت آگاهانه رشته‌هایی انتخاب می‌کنند که تنها هدف، قبولی در آن رشته بدون هیچ گونه انگیزه و علاقه ای است.  بنابراین قبل از انتخاب رشته یکی از موارد مهم، شناخت دانش آموز و یا شخص انتخاب رشته کننده با روحیات، علایق، و نیز توانایی ها واستعدادهای دانش آموز می باشد که متاسفانه در خیلی موارد به صورت ناشناخته و کشف نشده باقی مانده است و این شناخت اصولا باید از سنین و مراحل پایین تحصیلی به کمک والدین و علی الخصوص مدارس به صورت سیستماتیک صورت گیرد که جای آن در نظام آموزشی ما خودش را نشان میدهد. برای اینکار استفاده از ابزار و تکنیک های شخصیت شناسی و کتب و مقالات خود شناسی ذهنی و روانی توصیه می شود که  کمک بسیار شایانی در این مقوله می‌کند.

اگر تا به حال نتوانسته اید شناخت عمیق و دقیق‌تری از خود و شخصیت خود به دست آورید تا بتوانید رشته مورد نظرتان را که با علایق و قابلیت های درونی تان کاملاً سازگار باشد را انتخاب کنید، ادامه مطلب را در قسمت های بعدی پی بگیرید.

در قسمت نظرات میتوانید دیدگاه ها و سوالات و همچنین تجارب واقعی خود را با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا در قسمتهای بعدی مقاله به آنها پرداخته شود.

نویسنده: مهدی کربلایی

درباره‌ی مهدی کربلایی

به کسانی که قصد بهبود شیوه زندگی خود را دارند کمک میکنم تا در کمترین زمان ممکن به سبک زندگی بهتری دست پیدا کنند. به نظر من یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی، استفاده نکردن از روش ها و قوانین ساده جهان هستی است. روش کار من، همراهی و اموزش قدم به قدم این اصول و روش ها به کسانی است که در جستجوی معنی و مفهوم عمیق تری در زندگی شان هستند.

همچنین ببینید

چگونه سریعا زندگی خود را متحول کنید- قسمت پنجم

در بخش قبلی به عامل  اشاره شد. اگر آن مطلب را نخوانده اید؛ به مرور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *