خانه / خویشتن شناسی / خودشناسی ذهنی و درون / معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت سوم

معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت سوم

در ادامه بحث قسمت دوم در خصوص معیارهایی برای انتخاب رشته رویایی

در این قسمت به بحث مهم دیگری که معمولا در کل انتخاب ها در گیر آن هستیم خواهیم پرداخت و آن موضوع، بحث مهم جدال بین عقل و دل و یا به عبارتی جنگ بین منطق و خواسته دل است که سعی خواهم کرد در پایان این قسمت دیدگاه خوبی برای انتخاب ها و بخصوص در انتخاب رشته به شما بدهم. نکته بسیار مهمی که اکثر افراد در انتخاب ها رعایت نمی‌کنند استفاده درست و اصولی از این دو مقوله می باشد.

توصیه بی نظیر امید کردستانی مدیر موفق ایرانی در تویتر و مسئول ارشد سابق کسب و کار گوگل

توصیه بی نظیر امید کردستانی مدیر موفق ایرانی در تویتر و مسئول ارشد سابق کسب و کار گوگل

این گونه است که در انتخاب های کوچک از منطق و عقل و در انتخاب های مهم و بزرگ از دل و ندای درون خود پیروی کنید.

Related image

این مسئله در زندگی روزمره اکثر افراد، خودش را به شکل وارونه نشان می‌دهد. بارها دیده شده است که شخصی در انتخاب های خود مانند خریدهای کوچک مثل ساعت، مانتو، شلوار، و یا انجام کارهای معمولی، رفتن به جایی، خواسته دل خود را انجام می دهد و بعد از آن، از جنس نامناسب آن وسیله، قیمت بالا، رنگ نامناسب یا خیلی موارد این چنینی گله‌مند است  و معیارهای منطقی را نادیده گرفته است که از خرید نکردن  یا انجام ندادن آن مورد حکایت می‌کردند. همین طور در انتخاب های بزرگ و مهم مانند انتخاب رشته تحصیلی، ازدواج، انتخاب شغل یا خریدهای بزرگ، معیارهای منطقی و عقلی را پیش می‌کشد و با ترازوی منطق درصدد ارزیابی دقیق و قبولی یا رد موضوع برمی آید، اینکه قیمت یا شرایط فعلی یک ملک ، یا ازدواج با شخصی که تنها دارای مکنت مالی یا زیبایی یا پدر پولدار باشد که در موارد متعددی شاهد پشیمانی از انتخاب های با این معیارها بودیم.در صورتی که (اگربتوانیم وسوسه های ذهن را که در لباس مبدل توصیه قلبی در صدد گول زدن است را تشخیص دهیم که آن هم با نگاهی عمیق و شفاف و بدور از هرگونه دید سطحی  به درون و فطرت خود به راحتی قابل تشخیص است) آن وقت احساس پاک و دل صاف و بی پیرایه، بهترین انتخاب ممکن در آن زمان خواهد بود و با اعتماد بدان و به دور از معیارهای موقتی و زودگذر، می توان انتخابی صحیح را رقم زد.

در این مورد بهتر است کمی بیشتر در مورد خودشناسی و شناخت روحیات خود وقت بگذارید تا بهتر بتوانید ندای درونی خود را تشخیص دهید.

معیار بعدی که باید آن را نیز جزو معیارهای اصلی قرار دهیم این است که در خیلی از موارد انتخاب های ما از روی بعضی علتهای نادرست و زودگذر اتخاذ می شود.علت اولیه و اصلی هر انتخاب باید و باید به اندازه ای مهم و بزرگ باشد که تا پایان انجام آن کار، انگیزه لازم را ایجاد کند. علتهایی همانند رقابت با یک همکلاسی که شاید بعد از کنکور هرگز آن را نبینیم،

Image result for ‫رقابت‬‎نشان دادن توانایی و استعداد در یک رشته برای یک معلم، عصبانیت به خاطر سرکوفت دیگران و مواردی از این قبیل برای ایجاد یک حرکت پرشتاب و آتشین خوب هستند و انگیزه بخش برای ادامه مسیرخواهند بود ولی باید توجه کنیم که علتی نیستند که در پشت یک انتخاب بزرگ باشند و یک هدف بزرگ را پشتیبانی کنند و در انتخاب یک رشته و ادامه تحصیل در آن و شاغل شدن در شغل مربوط به آن به اندازه کافی انگیزه بخش بوده و در زمان های سختی و بحرانی انرژی کافی برای عبور از سختی ها داشته باشد. رقابت های زودگذر، عصبانیت و ضرب شصت نشان دادن، در کمترین زمان انرژی خود را از دست داده و توان انگیزه بخشی تا پایان را نخواهند داشت. بنابراین همیشه سعی کنید در پس هر انتخاب بزرگی، یک پشتیبان و علت خیلی بزرگتری باشد تا توان انگیزه بخشی و مقاومت در برابر سختی های راه را داشته باشیم.علتهای بزرگی همچون داشتن چشم اندازهای بزرگ و اهداف عالی در پس انتخاب رشته میتواند دقت و صحت انتخاب را تضمین کند.

در این مورد نیز با تلاش بیشتر برای کسب اعتماد به نفس و بخصوص عزت نفس که در بحث های اتی به آنها پرداخته خواهد شد بیشتر می توانیم انگیزه های خود را کنترل و مدیریت کنیم.

علاوه بر معیارهای گفته شده معیار های فرعی نیز هستند که می‌توانند پشتیبان تصمیم اصلی باشند که در قسمت بعدی در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاهها اعلام فرمایید تا بیشتر و بهتر در مورد آنها تبادل افکار و راهکارهای مناسب ارایه شود.

درباره‌ی مهدی کربلایی

به کسانی که قصد بهبود شیوه زندگی خود را دارند کمک میکنم تا در کمترین زمان ممکن به سبک زندگی بهتری دست پیدا کنند. به نظر من یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی، استفاده نکردن از روش ها و قوانین ساده جهان هستی است. روش کار من، همراهی و اموزش قدم به قدم این اصول و روش ها به کسانی است که در جستجوی معنی و مفهوم عمیق تری در زندگی شان هستند.

همچنین ببینید

اعتراض ممنوع

اعتراض ممنون

  بسیاری از ما عادت داریم که مسئولیت کارهای خود را بر عهده نگیریم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *