خانه / خویشتن شناسی / خودشناسی ذهنی و درون / معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت چهارم

معیارهایی برای یک انتخاب رشته رویایی – قسمت چهارم

از معیارهای فرعی برای یک انتخاب صحیح، بررسی آن و در مسیر بودن رشته انتخابی با سایر اهداف زندگی است.به عنوان مثال اگر قصد همکاری با گروهی خاص مانند طرفداران محیط زیست، یاقصد مهاجرت به محلی خاص داشتن،یا داشتن علاقه مندی جانبی مثل موسیقی، پرورش گل و گیاه و حیوانات و مواردی از این دست داشته باشیم بایستی همخوانی آنها را با انتخاب فعلی نیز بسنجیم.

هر شخص هویت مشخص وخاصی دارد که البته به مرور زمان در حال تغییر و برای اکثر افراد جامعه در حال ارتقا می‌باشد. شخصیت و هویت فردی از پارامترهایی مانند ارزش‌های مادی و معنوی و جایگاه این ارزش ها در ذهن افراد تشکیل می شود ارزش‌هایی همچون ایمان به خداوند، احترام به والدین، رعایت صفات اخلاقی و خصیصه هایی مانند صداقت، عدالت، رعایت حقوق دیگران، حفظ محیط زیست و اموال و مکنت مادی و جایگاه و اولویت هر یک از موارد فوق نسبت به هم، شخصیت هر فرد را تشکیل می دهد و با توجه به تغییرات این ارزشها در طول زمان، هویت فرد نیز دچار تغییر و تحول می شود، شخصیت فردی می تواند معیار خوبی برای تست انتخاب رشته ای که مدنظر است باشد و می‌توان شخصیت فعلی و ایده‌آل مورد نظر خود را با جایگاه عمومی افرادی باشد که در رشته مورد نظر فعال هستند بدین معنا که با بررسی تطابق ارزش ها و شخصیت خود با جایگاه و شخصیت اکثر افراد تحصیل کرده و شاغل در رشته مورد نظر، سازگاری خود با رشته مربوطه را تا حدودی تخمین زد، البته صرف یک رشته و تحصیل و کار در آن نمی‌توان هویت و جایگاه یک فرد را تشخیص داد اما دورنما و چشم اندازی می تواند به فرد بدهد.

Image result for ‫انتخاب رشته تحصیلی‬‎

توان مالی، جسمی و ذهنی هر فرد در هر زمان قابل تغییر است و این معیارها نباید مانع از یک انتخاب خوب باشددر صورتی که توان مربوطه به دانش‌آموز با توان و پتانسیل مورد نیاز رشته مورد نظر، اختلاف زیادی نداشته و از نوع باور و علاقمندی که در ابتدای بحث اشاره شد نباشد، نباید عدم توان مالی یا عدم توان در یادگیری یا عدم آشنایی با شهر، زبان محلی و مواردی از این قبیل معیاری برای رد و انتخاب نکردن رشته مورد نظر باشد.

موارد فوق بسیار اجمالی و شرح بسیار مختصری از بعضی معیارهای مهم انتخاب و به خصوص انتخاب رشته بدون در نظر گرفتن موارد فنی و رتبه ای است که سعی شده به صورت عمومی و کلی با رویکرد کاملا کاربردی برای هر دانش آموز چه پسر و چه دختر در هر شهر و منطقه ای مفید و موثر باشد.

معیارهای ذکرشده به گونه ای بیان شده اند که جدا از بحث موردی در اینجا تحت عنوان انتخاب رشته، حاوی نکات مهم و کلیدی برای باور سازی و استفاده در جنبه‌های مختلف زندگی است و کسی که به دید عمیق تری در این مسائل دست پیدا کند متوجه خواهد شد که تنها انتخاب رشته دانشگاهی و تحصیل در یک دانشگاه خاص نمی‌تواند سرنوشت و آینده فرد را تضمین کرده و برعکس عدم قبولی در رشته مورد نظر، پایان راه برای فرد در مسیر پیروزی ها و ترقی نخواهد بود.

اگر کمی دقیق‌تر به جامعه نگاه کنیم متوجه می شویم که در تمامی رشته ها و تمامی شغل ها افراد موفق و افراد ناموفق زیادی وجود دارند و رشته و شغل تضمین کننده آینده بهتر برای کسی نیست اگر کسی به رشته و شغل خود به عنوان یکی از ابزارهای موفقیت در کنار سایر ابزاری مانند اعتماد به نفس، رعایت حقوق سایرین، رعایت ارزشهایی مثل حفظ محیط زیست، دوستی با طبیعت و حیوانات و… بداند آن موقع است که به ثروت بیکران دست خواهد یافت و در صورت داشتن امکانات و شرایط مالی بهتر از شغل و رشته انتخابی خود در کنار سایر ثروت ها و آگاهی‌های لازم زندگی شاد و رضایتمند و با معنایی را رقم خواهد زد وگرنه موارد متعددی از عدم موفقیت و عدم رضایت از شغل و حتی از زندگی در خیلی از فارغ التحصیلی بهترین رشته ها از بهترین دانشگاه ها قابل مثال است.

بنابراین با تجهیز خود به آگاهی های فراتر از دانش لازم برای کنکور در رشته‌های مورد تحصیل میتوان شرایط موجود از نوع رشته و دانشگاه و شغل فعلی و آتی خود را به بهترین ابزار برای زندگی ایده آل و رویایی تبدیل کرد.

Related image

 توصیه های بعد از انتخاب رشته

زمانی که با هر معیار و هر بینشی رشته مورد نظر خود را انتخاب کردید، بعد از آن موارد زیر را رعایت و مد نظر قرار دهید:

تا زمان اعلام نتایج، از هرگونه بررسی و مطالعه در خصوص سایر رشته ها بپرهیزید و از هیچ کس دیگری مشورت و راهنمایی نیز نخواهید و تا آنجایی که می‌توانید رشته انتخابی خود را به سایرین و افرادی که دانستن و ندانستن انتخاب رشته شما تاثیری برای شان ندارد و سودی برایتان نخواهد داشت اعلام نکنید.

اگر مقدور است و میتوانید مزایا و نقاط قوت و شرایط خوب و ایده آلی که رشته انتخابی تان دارد را مرور و بررسی کنید شرایط مختلف خود را در قالب آن رشته بیندازید و خود را در آن رشته ببینید سعی کنید تصویر ذهنی خود را به سمت رشته انتخابی خود عوض کنید و خود را در آن رشته در حال تحصیل ببینید حتی می توانید در صورت امکان به محل و دانشکده مورد انتخابی تان بروید و آنجا را به صورت کامل درک و تصور کنید و در زمان هایی که مقدور شد خود را در آن مکان و در حال تحصیل و موفقیت تصور کنید.

از پراکندن انرژی درونی خود به وسیله گفتگوهای بی‌مورد با سایرین در آن زمینه و شرایط پذیرش و عدم پذیرش و همچنین از گفتگوهای درونی منفی درمورد مشکلات پذیرش و احتمال عدم قبولی در انتخابهایتان بپرهیزید و گفتگوهای درونی خود را به سمت موفقیت و پذیرش در آن رشته سوق دهید  و سعی کنید با این روش انرژی و پتانسیل و شور و اشتیاق درونی خود برای کسب آن رشته را در درون خود افزایش دهید و به صورت قلبی پذیرای آن باشید.

از هرگونه فعالیت در مورد رشته های دیگر یا کار دیگری در زمینه دیگر و هر فعالیتی که تمرکز شما را از هدف و رشته فعلی تان دور می کند بپرهیزید و گویی درصدد آماده شدن برای ادامه تحصیل و فعالیت و کار در رشته انتخابی تان می باشید.

Image result for ‫انتخاب رشته تحصیلی‬‎

وقتی به کامل ایمان به رشته مورد انتخاب خود دارید در صورت ایجاد هرگونه مانعی در برابر پیشرفت خود، سراغ انتخابهای دیگر نباشید.در انتخاب خود مصمم باشید، حتی اگر امسال نیز قبول نشدید، در انتخاب خود شک نکنید و شاید سال آینده شرایط خیلی بهتری برای ادامه تحصیل در رشته انتخابی برایتان فراهم خواهد شد. وقتی تصمیم گرفتید یک مورد عدم موفقیت را پایان راه آن انتخاب ندانید و انها را مرحله و پله ای برای کل مسیر بدانید و خود را ملزم به تکمیل قدم به قدم مسیر موفقیت خود بدانید و هر مانعی را شکست ندانید بلکه امتحانی برای مصمم تر شدن خود قلمداد کنید.انتخاب رشته یکی از قدم ها و قبول شدن در ان نیز فقط یکی از قدم های مسیر موفقیت شماست و باید آن را در کنار سایر قذم های خود تکمیل و رو به جلو پیش بروید و بعد ازآن قدم تحصیل در مقطع های مختلف دانشگاهی، فذم های بعدی خواهند بود و پس از ان قدم های دیگر و قدم های دیگر. بنابراین هیچ قدمی را مستقل ندانید و موفقیت در آن را به عنوان پایان راه رسیدن به هدف و موفقیت نشدن را پایان راه نرسیدن به هدف ندانید و بدانید که هر قدم و مرحله در جای خود لازم و به عنوان پازلی برای تکمیل موفقیت های آتی خواهد بود.پس برای تکمیل هر قطعه پازل با دقت و قدرت کامل عمل کنید وبا کسب پیروزی های کوچک و شیرین در مراحل زندگی، کل مسیر زندگی خود را پراز حلاوت و موفقیت کنید تا شور ادامه زندگی همیشه در حد بالایی برقرار بماند.

به امید موفقیت و پیروزی همه شما در تمام انتخاب های زندگی تان.

درباره‌ی مهدی کربلایی

به کسانی که قصد بهبود شیوه زندگی خود را دارند کمک میکنم تا در کمترین زمان ممکن به سبک زندگی بهتری دست پیدا کنند. به نظر من یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی، استفاده نکردن از روش ها و قوانین ساده جهان هستی است. روش کار من، همراهی و اموزش قدم به قدم این اصول و روش ها به کسانی است که در جستجوی معنی و مفهوم عمیق تری در زندگی شان هستند.

همچنین ببینید

اعتراض ممنوع

اعتراض ممنون

  بسیاری از ما عادت داریم که مسئولیت کارهای خود را بر عهده نگیریم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *