خانه / معرفی ها / معرفی کتاب / معرفی کتاب “ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می دانستم”

معرفی کتاب “ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می دانستم”

کتاب What I Wish I Knew When I Was 20 یا به فارسی “ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می دانستم” نوشته تینا سیلیگ از جمله کتاب هایی است که خواندن آن برای همه و از جمله دانشجویان و کسانی که در راه ورورد به بازار کار هستند بسیار مفید است . در این کتاب مثال های مختلفی از کسب و کار های مختلف و اتفاقات و سرگذشت های آن ها بیان شده است . همچنین در این کتاب تمرین های مختلفی که در دانشگاه استنفورد برای آموزش دانشجویان به کار رفته است بیان شده است که اتفاقا یکی از مثال های این کتاب در مهندس کلاب با عنوان “چگونه با ۱۰ هزار تومان کارآفرینی کنیم “ منتشر شده است . مثال های خوب و جالب و کاربردی در این کتاب به همراه تحلیل های و دلایل واقع بینانه باعث می شود این کتاب خواندنی تر شود . در این کتاب تینا سیلیگ امید های واهی نمی دهند . متن های انگیزشی که بعد از مدتی از بین می رود در این کتاب وجود ندارد ، هر آنچه که در این کتاب وجود دارد همگی روایت های واقعی از یک “زندگی” می باشد که در بستر اتفاقات گوناگون پاسخ های متناسب با آن را پیدا می کند و آن ها را بیان می کند . شاید این کتاب از جمله معدود کتاب هایی باشد که ارزش چندین بار خواندن را داشته باشد . ولی با شروع به خواندن این کتاب وارد یک دنیایی می شوید که تغییرات را به تدریج در زندگی شما آغاز خواهد کرد و شما را مدام مجبور خواهد کرد که کتا را بخوانید و ببینید در ادامه چه اتفاقی می افتد .

معرفی کتاب “ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می دانستم”

 

بر خلاف نام کتاب در فصل آخر نویسنده بیان می کند که دانستن این نکات در هر سنی ضروری است و توجه به این نکات باعث بهبود زندگی می شود . شاید بتوان خلاصه کتاب را در یک جمله بیان کرد و آن این است که ” مفروضات قبلی را کنار بگذارید و از قضاوت زود هنگام در مورد هر چیز بپرهیزید و هر چیزی را به سادگی قبول نکنید و شک کردن را چاشنی کار کنید. ” البته برداشت ها از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد . 

تینا سیلیگ این کتاب را به عنوان هدیه بیست سالگی فرزنش نوشته است و کتابی است که خواندن با آرامش و تمرکز آن بسیار می تواند راهگشای همه و به خصوص “مهندسان” باشد که روحیه خلاقانه خود را دوباره بیدار کنند .

این کتاب توسط محمد رضا آل یاسین به فرسی ترجمه شده که ترجمه روان و گیرایی دارد و انتشارات هامون نیز آن را منتشر کرده است . در وب سایت متمم نیز علاوه بر معرفی این کتاب و راه اندازی بخشی به نام “سری ۲۲” مباحثی مشابه این کتاب را از سایر نویسنده ها نیز بیان میکند که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست .

درباره‌ی heSystem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *