حقیقت و واقعیت ؟!

حقیقت یا واقعیت

در جهانی که ما زندگی می کنیم دو نوع عبارت در باره رخدادهای پیرامون ما بکار می رود : حقیقت و واقعیت

دانستن فرق مابین این کلمات کمک شایانی به درک هرچه بهتر جهان ما خواهد کرد . بهتر است نخست به معنای لغوی این دو کلمه بپردازیم :

حقیقت :   چیزی که بطور قطع و یقین ثابت است . حقیقت اسم است برای چیزی که در محل خود مستقر باشد. (لغت نامه دهخدا)

واقعیت :  چیزی است که رخ می دهد و واقع می گردد . (لغت نامه دهخدا)

در واقع ما در زندگی روزمره خود این عبارتها را بدون توجه به ماهیت آنها بجای یکدیگر استفاده می کنیم ، حقیقت: آن چیزی است که ماهیت اصلی یک رخداد  است و حکایت از ذات آن واقعه دارد ، درحالی که واقعیت : تلقی و تصور هر شخص از آن رخداد است .

برای مثال : حقیقت این است که جهان به سمت تکامل خود در حال حرکت است و جهان ما جهانی مملو از زیبایی است ، ولی آنچه که واقع شده و واقعیت تلقی می شود جهان را محلی پرتلاطم و پر از آشوب و پر از حوادث طبیعی نشان می دهد . (حقیقت : جهان در حال تکامل است (بعد از بیگ بنگ) ولی واقعیت در غالب حوادث طبیعی نشات گرفته از این واقعیت بزرگ است که اولی زیبا و دومی دردناک است .)

هر چند که فلاسفه معتقدند اصلا حقیقتی در جهان وجود ندارد مگر ذات خداوند تبارک و تعالی و همه ی هر آنچه هست ذهنیت و تصورات ما از اطرافمان است و در نگاه دو نفر به یک جسم دو نوع دیدن و دو نوع تجسم از آن متصور است که بحث در این حوزه از حوصله بحث خارج است .

امیداوارم بتوانم مفهوم این دو کلمه رو به خوبی تبیین کرده باشم . حالا شاید از خودتون بپرسین که چرا این مطلب رو مطرح کردم ، واقعیت اینه که ما همیشه عادت داریم رخدادها رو بر اساس فیلتری که در مقابل چشم خودمون داریم ببینیم ، و همیشه برداشتهایی از اتفاقات رو که می پسندیم ، باور داریم و آنها را در صحبتها ، داوری ها و در زندگی روزمره بکار میبریم در حالی که حقیقت آن واقعه چیز دیگری است ، در برخورد با افراد ، هر آنچه که آنها در مورد شما عنوان می کنند برداشتهای خودشان است که البته نشات گرفته از جهان بینی باورها و میزان برداشت آنها از حقایق پیرامونی است که نبتید روی شما تاثیر بگذارد .

مهم نیست که مردم در مورد شما چه فکری می کنند مهم این است که شما در مورد خودتان چه فکری می کنید

یک سوال از خودتان بپرسید چقدر خودتون رو قبول دارید ؟ حقیقت این است که شما انسانی توانمند هستید و سعی کنید زیبا ببینید و درکتون از جهان بیشتر متمایل به حقیقت ها باشه تا واقعیت . حقیقت بر توانمند شما دلالت دارد در حالی که آنچه واقع شده نتیجه فاصله گرفتن شما از حقیقت وجودی شما و باورهای غلط شماست و چون شما هر روز و هر روز با این واقعیت ها سروکار دارید ، وضعیت خود را باور می کنید و با این وضعیت کنار می آیید . 

درباره‌ی هادی غزالی

عاشق طبیعت ، مطالعه و تفکر هستم . سعی می کنم زیبایی های جهان را ببینم و آن را با همه به اشتراک بگذارم .

همچنین ببینید

قلمویت را پاک کن (تاثیر احساسات قبلی بر نتایج کارها)

به نام خدا ما میخواهیم در این قسمت تاثیر افکار و احساسات فعلی خود بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *