خانه / کارآفرینی / پیش نیاز های کارآفرینی: ایده

پیش نیاز های کارآفرینی: ایده

ایده کارآفرینی

در کنار صبر، وجود ایده مناسب برای کارآفرین شدن بسیار ضروری است .  هر وقت که از ایده صحبت میکنیم، خیلی از ما فکر میکنیم که ایده پردازی بسیار سخت و پیچیده است و ایده کسب وکار هم که نمی شود پیدا کرد! در حالی که ایده قرار نیست خلق الساعه باشد و برای ساختن کسب و کار میتوانیم از ایده های دیگران استفاده کنیم . بسیاری از کسب و کار های موفقی که امروزه در اطرافمان میبینیم، نتیجه الگوبرداری از ایده دیگران و اجرای صحیح و خلاقانه آن است . خلاق بودن به این معنا نیست که برای موفق شدن کار های عجیب و غریب انجام دهیم . همین که کار ها را درست انجام دهیم و در مواقعی که کار ها به کندی پیش می رود، با استفاده از تسلطی که به امور داریم ، ترفندی را استفاده کنیم که کار به سرعت انجام شود ، یعنی خلاقیت . پس دیدیم که خلاقیت چیز عجیب و پیچیده ای نیست! برای پیدا کردن ایده یک کسب و کار کافی است که به اطرافمان نگاه کنیم و دائم از خودمان سوال بپرسیم که نیاز این قسمت چه میتواند باشد و یا چه خدمت و محصولی قابل ارائه است . خیلی ها برای یافتن و یا ساختن ایده کسب وکار روش های عجیب و غریبی را پیشنهاد میکنند اما وقتی به کسب و کار های موفق و ناموفق نگاه میکنیم و آنها را بررسی میکنیم، میبینیم که هر کدام داستان متفاوتی در شکل گیری خود داشته اند و قرار نیست همه با یک روش موفق شوند . در واقع اگر میخواهیم ایده ای را خلق کنیم باید اول خودمان را بشناسیم . گاهی اوقات ممکن است که در اطراف خود کسب و کاری را ببینیم و یا حتی در جایی مشغول به کار باشیم و چون داخل کسب و کار هستیم میتوانیم همه معایب و مزایای آن را ببینیم و گاهی اوقات میتوانیم همان کسب و کار را با رفع معایبی که میبینیم خودمان راه اندازی کنیم . پس میبینیم که الگوبردای و گاهی هم کپی برداری از ایده ها هیچ مشکلی ندارد . اگر در منطقه ای دیگر، کسب و کار موفقی را میبینید که نمونه آن در محل زندگی شما وجود ندارد میتوانید با بررسی شرایط ، در صورت امکان، عینا همان را اجرا کنید.

در مورد خلق ایده هم نظرات مختلفی وجود دارد . ولی شاید داشتن مهارت و تخصص و همچنین نگاه هوشمندانه به محیط و رصد شرایط جامعه برای شکار کردن فرصت های موجود، مهم ترین مواد اولیه برای آفریدن یک ایده هستند. فرض کنید مثلا شما سال ها در یک کارگاه تولیدی کار کرده اید و با تمامی فرآیند تولید یک محصول تا مرحله فروش آن آشنا هستید و ممکن است حس کنید که فرآیند تولید با روش موجود دیگر به صرفه نیست و خودتان یک فرآیند جدیدی ابداع کنید که تولید مقرون به صرفه تر باشد . همچنین این خلاقیت در خود محصول میتواند به وجود بیاد . مثلا محصولی که بازار به آن نیاز دارد را شناسایی کنیم و آن را تولید کنیم و یا برای یک محصول در بازار نیاز ایجاد کنیم .

نکته دیگری که در مرحله یافتن ایده وجود دارد این است که تمامی ابعاد آن را بررسی کنیم و سپس ایده خود را عملی کنیم . گاهی خیلی از ما فقط از دید یک تولید کننده بازار را میبینیم و احساس میکنیم محصولی انقلابی تولید کرده ایم که قرار است همه برای خرید آن صف بکشند، در حالی که اگر به عنوان مشتری به یک محصول نگاه کنیم، شاید محصول کاریردی نباشد و تمایلی به خرید آن نداشته باشیم . وقتی که میگوییم برای عملی کردن یک ایده تمامی جنبه های آن را عملی کنیم، منظور این است که تمامی ابعاد را به درستی و بدون اینکه بخواهیم نتیجه مثبت بگیریم بررسی کنیم . زمان عملی کردن ایده بسیار مهم است . گاهی اوقات بسیار جلو تر از زمانه خود فکر میکنیم و گاهی هم بسیار از آن عقب هستیم .  و گاهی هم درست است که زمانه ایده فرا رسیده ولی مکانی که در آن قرار گرفته ایم از زمانه ما خیلی عقب است . مثلا جایی در کشور ما تاکسی های اینترنتی و یا خرید های آنلاین با فاصله بسیار زیادی راه اندازی شدند .

خلاصه این که اگر میخواهید ایده کسب و کار خود را بیابید و آن را راه اندازی کنید اول از همه خودتان و توانایی هایتان را به خوبی بشناسید و با نگاه پرسشگرانه و دید هوشمندانه به محیط اطراف و بررسی شرایط موجود ، فرصت ها را شکار کنید که همین شکار فرصت هاست که باعث خلق اید ها خواهند شد . و لطفا به واژه خلق هم توجه کنیم . چون در این جا فرآیند زایش و به وجود آمدن چیزی نو اتفاق می اتفتند و همین فرآیند خلق است که بسیار لذت بخش و شیرین است و همه به خاطر این لذت است که تمایل به کارآفرینی دارند .

درباره‌ی heSystem

همچنین ببینید

برای کارآفرین شدن فقط باید صبر داشته باید و از تلاش دست نکسید!

سراب کارآفرینی

در مطالب گذشته در مورد کارآفرینی و بخش های مختلف آن صحبت کردیم و سعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *