خانه / خویشتن شناسی / عملکرد مغز در مسائل زندگی / قلمویت را پاک کن (تاثیر احساسات قبلی بر نتایج کارها)

قلمویت را پاک کن (تاثیر احساسات قبلی بر نتایج کارها)

به نام خدا

ما میخواهیم در این قسمت تاثیر افکار و احساسات فعلی خود بر روی کار یا فکر وتصمیمی که الان در حال انجام آن هستیم بررسی کنیم به عبارتی می خواهیم تاثیر وضعیت فعلی احساسات درونی خود را بر روی نتایج کارها و تصمیمی که می خواهیم بگیریم بررسی کنیم

تحقیقات نشان داده است که یک فرد در حالتهای احساسی متفاوت ،نتایج مختلفی از یک کار ثابت دریافت می کند ، همچنین نوع تصمیم هایی که در حالتهای احساسی مختلف اتخاذ می کند باهم متفاوت است و در شرایط مختلف احساسی ، تصمیم های متفاوت از هم می گیرد. در واقع تاثیر احساس فعلی درونی شما بر روی تصمیم یا کاری که الان در حال انجام ان هستید بیش از آنچه که فکرش را بکنید بیشتر است. شاید بتوان تاثیر آن را بیش از نظر خوداگاه شما دانست یعنی شما به طور غیرمستقیم بوسیله احساسات خود کنترل می شوید و تنها فکر می کنید که آگاهانه رفتار می کنید و در هر لحظه رفتارها و تصمیم های کاملا مستقلی را می گیرید.

 

در اینکه چگونه افکارو احساسات  بر کارهای  جدید و فکر های بعدی تاثیر می گذارند و به شدت در نتیجه حاصله تداخل ایجاد میکند

همان طور که وقتی در بوم نقاشی از یک رنگ استفاده می کنیم و قسمتی از بوم را نقاشی رسم می کنیم و زمانی که بخواهیم قسمت دیگر نقاشی را با رنگ دیگری ایجاد کنیم در صورتی که قلموی مان به رنگ قبلی آغشته است به رنگ جدید بزنیم، رنگ جدید حاصل ترکیب رنگ قبلی و رنگ آغشته شده خواهد شد و این همان رنگ مورد نظر ما نیست به عنوان مثال وقتی قسمتی از نقاشی را با رنگ قرمز کشیده ایم و در ادامه از رنگ زرد استفاده می کنیم رنگ حاصل جدید به رنگ نارنجی خواهند بود و این همان رنگ مد نظر ما نیست

امروزه به سختی میتوان گفت که پدیده ها و اتفاقاتی که یک فرد به انجام می رساند از همدیگر مستقل هستند، هرچند که از لحاظ موضوع هیچ ارتباطی هم باهم نداشته باشند به عبارتی تنها عامل توالی زمانی خود همبستگی بزرگی بین پدیده های و اتفاقات به ظاهر نامربوط به هم را ایجاد می کند.

وقتی صبح با صبحانه کاملی اخانه بیرون میروید روز به مراتب بهتری را شروع خواهید کرد و خوردن صبحانه هیچ ربطی به موصوع سایر کارهای شما نخواهد داشت ولی یک پیش زمینه مثبتی برای وقوع بهتر کارهای بعدی برای شما ایجاد می کند. با این تعریف کارهای ماقبلی شما در موفقیت کار فعلی شما موثر و دارای سهم می باشد. در نظر بگیرید که شما قرار هست ساعت 3 بعد از ظهر در یک درسی امتحان بدهید. تمامی اقداماتی که از صبح موقع بیدار شدن انجام میدهید تا رفته رفته به ساعت 3 بعد از ظهر نزدیک شوید در میزان مقیاس احساسات درونی شما تاثیر گذار هستند و شما در سر جلسه امتحان با توجه به میزان مقیاس احساسی خود توانایی استفاده از معلومات و داشته های خود را دارید یعنی اگر شما تمامی مطالب مورد امتحان را به میزان 100درصد آگاه باشید و میزان احساس درونی شما در موقع امتحان در وضعیت 60 درصد باشد در بهترین شرایط شما از 60درصد داشته های خود میتوانید استفاده کنید و این در حالی است که معمولا افراد در بهترین حالتها بیش از 80 درصد آگاهی را دارا نیستند

و با احساس 60درصدی در بهترین شرایط هم نتایج نزدیک 50درصد خواهد بود و می بینیم که این رابطه به شدت در نتیجه امتحان تاثیر گذار خواهد بود.

 

به همین منوال زمانی که در برخورد با افراد و کارهای مختلف پیش زمینه ای از تاثیر آنها در ذهن باقی می ماند این تاثیر به طرز انکارناپذیری در نتیجه کار فعلی ما موثر خواهد بود و آن را تحت تاثیر قرار خواهد دفاد. در کارهای روزمره معمولا این روند زیاد مشهودنیست در حالی که تاثیر خود را میگذارد و بایستی بر آن توجه کرد.  در زمانی که افکار و کارهای حساس تری را انجام می‌دهیم این مورد به شدت در نتیجه موثر واقع می شود  و واقعیت نتیجه را به طور معناداری از حقیقت دور می شود و شاید در امور همچون وکالت و قضاوت مسائل مالی مسائل انسانی نتایجی به دور از حقیقت ایجاد کنند.

 

درباره‌ی مهدی کربلایی

به کسانی که قصد بهبود شیوه زندگی خود را دارند کمک میکنم تا در کمترین زمان ممکن به سبک زندگی بهتری دست پیدا کنند. به نظر من یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی، استفاده نکردن از روش ها و قوانین ساده جهان هستی است. روش کار من، همراهی و اموزش قدم به قدم این اصول و روش ها به کسانی است که در جستجوی معنی و مفهوم عمیق تری در زندگی شان هستند.

همچنین ببینید

حقیقت یا واقعیت

حقیقت و واقعیت ؟!

در جهانی که ما زندگی می کنیم دو نوع عبارت در باره رخدادهای پیرامون ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *