خانه / خویشتن شناسی / هنر تمرکز در دنیایی پر از تکثر (بخش دوم)

هنر تمرکز در دنیایی پر از تکثر (بخش دوم)

در قسمت قبل در خصوص تمرکز بر روی اهداف وصحبت شد و درباره چگونگی این عمل یک روش از NLP پیشنهاد گردید . در توضیح روش ارایه شده در قسمت قیل باید بگویم که ضمیر ناخودآگاه ما عادت به شکوه های مدام و نق زدن دارد و دوست دارد ساعت ها و ساعت ها نق بزند و از شرایط کنونی اظهار نارضایتی بکند .  من وقتی به ضمیر ناخودآگاه بسیار از مردم نگاه می کنم یا آن دیالوگ مشهور کارتون گالیور که می گفت ( من میدونستم ما موفق نمی شیم ) می افتم ، ما باید ضمیر ناخودآگاه خود را طوری برنامه ریزی کنیم که همیشه همانند یک سپر عمل کند که ما را در مقابل افکار منفی محافظت نماید و این ممکن نخواهد شد مگر با صرف زمان برای تمرین های مداوم و مراقبه مدام .

 ضمیر ناخودآگاه عادت به کتمان کارهای مثبت و پررنگ جلوه دادن کارهای منفی دارد و دائما در گوش شما بعد از هر کار نافرجام شروع به نجوا می کند و شما را در این خصوص سرزنش می نماید .

وقتی شما به یک فکر ناامید کننده در حال فکر کردن هستید دائما ضمیر ناخودآگاه شما به شما می گوید که من میدونم تو نمی تونی ، تو موفق نمیشی و … ، ولی حقیقت این است که شما قادر به انجام تمام کارها هستید ولی تا ضمیر ناخودآگاه خود را با خود همراه نکنید عملا این کار شدنی نیست چون این ضمیر ناخود آگاه است که همواره در کنار شماست و می توان گفت که یک مصاحب دائمی در درون شماست .

یکی دیگر از ویژگی ها ی ضمیر ناخودآگاه لجبازی است . و گاهی شما باید این ضمیر ناخودآگاه خود را تنبیه کنید در تمرین گذشته گفتیم نکته مهم آن تمرین در این بود که شما از هر کاری که دارید دست بکشید برای مثال اگر در حال رانندگی هستید موتوقف شوید ، اگر ایستاده اید بنشینید و اگر دارید غذا می یخورید دست از خوردن بکشید و … ، وقتی شما از کار جاری دست میکشید و شروع به تکمیل دفترچه می کنید و ضمیر ناخود آگاه به واسطه ترک آن عمل مورد تنبیه قرار می گیرید و از این پس اگر بخواهد یک فکر منفی به ذهنتان  برسد خود ضمیر ناخودآگاهتان این فکر را فیلتر می کند .

خوب کنترل فکر انسان که به شدت سیال است کار بسیار مشکلی است مگر با تمرین ، یک روش دیگر برای کنترل فکر صحبت در خصوص خواسته های شماست . مغز انسان نمی تواند هم تکلم انسان را کنترل کند و هم در مورد یک موضوع دیگر بصورت همزمان فکر کند ، پس شما می توانید با صحبت کردن در مورد خواسته هایتان به آنها فکر کنید و تمرکز داشته باشید .

مغز یک خاصیت دیگری هم دارد و آن اینکه با تکرار یک فکر در مغزتان آن برای شما باور پذیرتر و قابل دسترس تر می شود پس به دنبال افرادی بگریدید که در مورد اهدافتان با شما هم سو هستند و با آنها ساعتها و ساعتها در مورد اهدافتان و تمام جزئیات آن صحبت کنید . این گونه است که شما در مسیر خلق هدف خود قرار می گیرید . و دقت داشته باشید که :

در محفل خود راه مده همچو منی را

افسرده دل افسرده کند انجمنی را

درباره‌ی هادی غزالی

عاشق طبیعت ، مطالعه و تفکر هستم . سعی می کنم زیبایی های جهان را ببینم و آن را با همه به اشتراک بگذارم .

همچنین ببینید

چگونه سریعا زندگی خود را متحول کنید- قسمت پنجم

در بخش قبلی به عامل  اشاره شد. اگر آن مطلب را نخوانده اید؛ به مرور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *