اهرم رنج و لذت !

یکی از بهترین ابزارهای سرعت بخشیدن به روند موفقیت در زندگی استفاده از استفاده از اهرم رنج و لذت می باشد . این اهرم یکی ازابزارهای NLP برای برنامه ریزی و هدفمند کردن فکر در راستای اهداف می باشد .

حال ببینیم این اهرم دقیقا چیست و چگونه عمل می کند ؟

هر کاری که ما انجام می دهیم برای فرار از رنج ها و رسیدن به لذت هاست .

در جهان دو دسته واقعیت وجود دارد ، یکی خوب و دیگری بد است در واقع ما با فکر کردن به هر کدام از این واقعیت ها حالمان خوب یا بد می شود . احساسی فارغ از این دو احساس در جهان وجود ندارد فقط شدت و ضعف این احساس با هم تفاوت دارد . ما روی این احساس ها نامهای مختلفی می گذاریم : برای مثال روی حال خوب نامهایی از قبیل خوشبختی ، سلامتی ، ثروت و … و روی حال بد نامهایی از قبیل : بیماری ، بدبختی و فقر و … می گذاریم . برنامه ریزی ذهن ما باید به گونه ای باشد که ما از بدیها متنفر و طالب خوبی ها باشیم . شاید شما بگویید که این یک امر طبیعی که هر انسانی از بدیها متفر و از خوبی ها خوشش بیاید اما نکته اینجاست که گاهی کنار آمدن با یک وضعیت بد دقیقا به معنی پذیرش آن بدی است ، حقیقت این است که بدی هم در مقدار کم و هم در مقدار زیاد بد است ما باید همواره و همواره از سمت بدی ها به سمت خوبی ها در حال حرکت و کوچ کردن باشیم و ضمیر ناخودآگاه خود را طوری برنامه ریزی کنیم که همیشه از بدیها در هر حال تنفر باشد و سعی کند با تمرکز بر روی خوبیها به سمت آنها گام بردارد . اهرم رنج و لذت از همین مفهوم حکایت می کند : این اهرم می گوید با یاد آوری بدیها و با تفکر به اینکه اگر به سمت خوبیها نرویم چه اتفاقی ممکن است برای ما پیش بیاید ، هموراه از سمت بدیها به سمت خوبیها در حال حرکت باشیم .

در اینجا یک سوال مطرح می شود : ما غلب ادعا می کنیم که به خوبیها فکر می کنیم ولی به آنها نمی رسیم و اثرات منفی در زندگی ما نمایان می شود ! در اینجا باید بگوییم که اکثر مردم به جای اینکه به داشتن یک خواسته فکر کنند به اثرات نداشتن آن فکر میکنند  و چون جهان دقیقا به همان چیزی که شما فکر می کنید جواب مثبت نشان می دهد ، همان اتفاق در زندگی شما اتفاق می افتد . برای جهان فرقی ندارد که شما به آنچه که فکر می کنید علاقه دارید یا از آن متنفرید بلکه آن را دقیقا برای شما محقق می کند .

تکنیک استفاده از استوپ فکر که در مقاله (هنر تمرکز در جهان پر از تکثر ) اشاره شد کمک شایانی به هدایت افکار به سمت خواسته ها ما دارد .

در مقالات بعد بیشتر به این مقاله خواهیم پرداخت . 

درباره‌ی هادی غزالی

عاشق طبیعت ، مطالعه و تفکر هستم . سعی می کنم زیبایی های جهان را ببینم و آن را با همه به اشتراک بگذارم .

همچنین ببینید

چگونه سریعا زندگی خود را متحول کنید- قسمت پنجم

در بخش قبلی به عامل  اشاره شد. اگر آن مطلب را نخوانده اید؛ به مرور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *