خانه / کارآفرینی / آیا برای راه اندازی کسب و کارمان به سرمایه نیاز داریم؟ – بخش اول : سرمایه گذار

آیا برای راه اندازی کسب و کارمان به سرمایه نیاز داریم؟ – بخش اول : سرمایه گذار

یکی از سوالاتی که در بحث کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارها وجود دارد وتقریبا همه در این مرحله متوقف می شوند، بحث سرمایه است. آیا برای راه اندازی کسب و کارمان به سرمایه نیاز داریم؟ آیا نیاز به سرمایه گذار داریم؟ به چقدر سرمایه نیاز داریم؟ اینها سوالاتی هستند که همواره ذهن ما را درگیر خود میکنند و گاهی اوقات ما را از ادامه راه بازمیدارند. در ادامه مبحث سرمایه و سرمایه گذاری را با هم بررسی میکنیم.

سرمایه گذار خودش پیدا میشود! فقط شروع کن...
سرمایه گذار خودش پیدا میشود! فقط شروع کن…

این روز ها هرکسی که اندکی با مفهوم کسب و کار و به خصوص استارت آپ اشنا میشود به سرعت با واژه جذاب و شیرین سرمایه و سرمایه گذار آشنا میشود. اما باید همواره چند نکته را در نظر بگیریم. اولین سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که آیا این کاری که قرار است راه اندازی کنیم اصلا به سرمایه نیاز دارد یا نه! گاهی اوقات ما آنقدر ایده ساده خودمان را بزرگ میکنیم و برایش برنامه ریزی بزرگ میکنیم که عملا اجرای ایده را غیرممکن میکنیم. یادمان باشد که بسیاری از ایده ها در ابتدای کار به سرمایه ای نیاز ندارند و نیاز به سرمایه اغلب به خاطر اینکه ما تخصصی در انجام کار و ایده خودمان نداریم، به وجود می آید. از طرفی هم نگاه ما به سرمایه گذار نگاه درستی نیست. چون فکر میکنمی باید یک فردی بیاید و روی ایده ما سرمایه گذاری کند و ما هم هزینه های کار و زندگی خودمان را از پول او تامین کنیم و بعدا اگر کار ه شکست خورد از اتفاقات طبیعی کار است! اصولا اگر برای کسب و کار خود برنامه دقیق و حساب شده و یک بیزنس پلن درست داشته باشیم هم میزان هزینه ها را میدانیم و هم میدانیم در کدام مرحله نیاز به جذب سرمایه گذار داریم. خیلی از ما گاهی اوقات چون سنگ بنای کارمان را از همان ابتدا درست نچیده ایم فکر میکنیم اگر سرمایه گدار بیاید پولی میدهد و تبلیغات گسترده ای میکنیم و همه چیز درست میشود در حالی که نمیدانیم ایراد کار ما جای دیگری است .

نکته دیگری که در مبحث جذب سرمایه گذار وجود دارد این است که زمانی کار ما به سرمایه گذار نیاز دارد که حداقل به جایی رسیده باشیم که هزینه های کسب و کارمان را از طریق سود همین کار پوشش بدهیم و برای و بزرگتر کردن استارت آپ خودمان، حضور پول و تجربه سرمایه گذار میتواند فقط سرعت ما را پوشش دهد. چون اگر کاری در مسیر رشد قرار گفته باشد خودش میتواند خودش را توسعه دهد.

پس میبینیم گاهی اوقات نیازی نیست تا خودمان را پشت سدی بزرگ به نام سرمایه گذار متوقف کنیم. فقط باید شروع کنیم . اگر کسب و کارمان روی روال افتاد، سرمایه گذار هم خودش پیدا میشود  که البته آن موقع است که خومان ریاد نیازی به حضور سرمایه گذار نداریم .

در مطلب بعدی به نقش پول و سرمایه در کسب و کار میپردازیم .

درباره‌ی heSystem

همچنین ببینید

تیم سازی - کارآفرینی

پیش نیاز های کارآفرینی: تیم سازی

بحث مهم دیگری که در کارآفرینی وجود دارد، این است که تیم مناسبی داشته باشیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *